Puncové značky

Už od 15. storočia sa na výrobkoch z drahých kovov akými sú napríklad zlato či striebro objavujú rôzne značky, ktoré označujú výrobcu alebo rýdzosť daného výrobku, prípadne oboje.

Puncovanie výrobkov slúži najmä na potvrdenie kvality, rýdzosti a pravosti použitých materiálov a je dôveryhodnou známkou kvality a poctivosti výrobcu. Všetky výrobky zo striebra či zlata u nás sú opuncované a opatrené príslušnými puncovými značkami. Výnimku predstavujú šperky v podlimitnej hmotnosti, ktorá pri zlate a platine predstavuje 0,5 g a pri striebre 2 g (v Českej republike je váhový limit pre striebro 3 g). Tie kontrole puncového úradu nepodliehajú, nemusia teda byť označené štátnou puncovou značkou, ale naopak je u nich povinné označenie rýdzostnou a zodpovednostnou značkou.

Každá krajina, ktorá puncovanie vyžaduje má zriadený svoj puncový úrad, ktorý dohliada na dodržiavanie povinností výrobcov a predajcov a poskytuje puncové značky.

Slovenské puncové značky:

sk_punc

České puncové značky:

cz_punc

 

Rozhodnutie o pridelení zodpovednostnej značky

Zodpovednostná značka pre DOPLNKY4u s.r.o.

Potvrdenie o splnení oznamovacej povinnosti

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie